TARİHÇİ MEHMET IŞIK: MİLLİ MÜCADELEDE TÜRKOĞLU ÜÇ KEZ YAKILMIŞTIR

240

“Milli Mücadelenin 100.Yılında Türkoğlu Cephesi” konulu konferansta konuşan Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesinde Fransız kuvvetlerinin Türkoğlu’nu üç kez yaktığını dile getirdi.

Kurtuluş Mücadelesinin 100.Yılı etkinlikleri kapsamında, Türkoğlu Belediyesi tarafından, Misak-ı Milli Konferans Salonunda Tarihçi Yazar Mehmet IŞIK’ın konuşmacı olarak katıldığı “Milli Mücadelenin 100.Yılında Türkoğlu Cephesi” konulu konferans düzenlendi.

Türkoğlu Bölgesinde Yoğun ve Şiddetli Çatışmalar Yaşandı

Konferans kapsamında Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda Türkoğlu cephesinde yaşanılan olaylar detaylı bir şekilde dile getirildi.  Kahramanmaraş’ta bulunan Fransız kuvvetlerine yardım ve desteğin Türkoğlu üzerinden gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirten Tarihçi Yazar Mehmet Işık bu nedenle Türkoğlu ve çevresinde Şekeroba, Bababurun, Ceceli, Türkoğlu merkez, Kılılı-Çakallı olmak üzere şiddetli çarpışmaların yaşandığını dile getirdi.

Türkoğlu Ayrı Ayrı Üz Kez Yakıldı

Binbaşı Cornellop komutasındaki destek kuvvetlerinin Bababurun ve Ceceli çarpışmalarının ardından Türkoğlu’na geldiğini burada Bertiz, İmalı, Türkoğlu çetelerinin kıskacına düştüğünü burada çemberi yarabilmek için günlerce çoluk çocuk Türkoğlulu vatandaşları katlettiğini ayrıca 6-10 Ocak 1920 tarihleri arasında Türkoğlunu yaktıklarını dile getirdi. Türkoğlu’nu ikinci kez 6 Şubatta Yüzbaşı Fortane’in yaktığını üçüncü kez ise 12 Şubat’ta Fransızları çekilmesi sırasında yakıldığını belirtti.

Konferans sonunda katılımcılardan büyük alkış alan Tarihçi Yazar Mehmet IŞIK’a çiçek ve hediye takdim edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.