HANİFİ KALKAN: BİR AMATÖR SPOR KULÜBÜ NİÇİN KURULUR? 

245

Bir amatör spor kulübünün kuruluş amacının ne olduğunu yazmadan önce, öncelikle amatör ve amatör sporcu nedir? Sorularının anlamını bilmek gerekir.

Amatör; bir işi para kazanmak için değil, yalnız hevesi ve zevki için yapan, meraklı, acemi ve tecrübesiz kimseye denir .

Amatör sporcu ise;
Geçimini sağlamak için değil, hiçbir maddi karşılık beklemeden, sadece beden ve ruh sağlığını geliştirmek gayesiyle veya zevki için beden eğitimi faaliyetlerinde bulunan ve spor yapanlara denir.

Bir spor kulübünün amacı;
ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin zihnen, bedenen ve ruhen geliştirilmesinin yanında, milli ve manevi olarak da gelişmesine katkıda bulunmak, her türlü zararlı alışkanlıklarından korumak, spor yolu ile eğitimlerine katkıda bulunmak, daha çok insanın sportif etkinliklere katılmasına sağlamak ve sağlıklı bir ortamda bilimsel bir eğitim programlarıyla yetiştirilerek yeteneklerinin ortaya çıkartılıp Türk Sporunun hizmetine sunmak, sağlığını korumak, sosyalleşmesine katkıda bulunmak, , kendine güven duygusunu geliştirmek ve amatör sporu geliştirmek ve sevdirmektir.
Bir Amatör spor kulüpleri yukarıdaki amaçları doğrultusunda çalışırken, öncelikle adresinin bulunduğu bölgede yaşayan çocuklar, gençler ve tüm halkı için çalışmalıdır. Kendi bölgesindeki çocuklar, gençler internet kafelerde, oyun salonlarında, parklarda başıboş gezerken ; belki de ileriki yıllarda kimse tek başına çocuğunu sokağa, parka ve oyun alanlarına gönderemeyecektir. Bir zamanlar birisine “ gençlerimize niye bakmıyorsunuz” diye sorduğum zaman “Bana, ne karı var ki” demişti. Bende kendisine “ bir gün hanımınızla, çocuğunuzla yolda, parkta gezerken; bu ilgilenmediğimiz başı boş bıraktığımız, zararlı alışkanlığı alışmış gençlerden biri karşılaşırsanız” hiç şaşmayın dedim.

Başarı emek ister sabır ister bu da çalışma ile olur. Okullarda spor alt yapısı olmayan, ancak fiziği uygun olan bir öğrenciyi bir takıma aldığımız zaman, düzenli bir antrenman ile ikinci yılda olmazsa üçüncü yılda bir başarı elde edebiliyoruz. 70 binden fazla bir nüfusa sahip ilçemizde her spor dalına yatkın çok yetenekli gençlerimiz vardır. Neden sahip çıkamıyoruz.
Yaklaşık bundan 36 yıl önce kurulan ilçemizin tek takımı olan Türkoğlu Esnaf Spor kulübümüz vardı. Oynayanlar çoğu ilçemizin gençleri ile burada görev yapan birkaç öğretmen ve memurdu. Hiçbir zaman ne çalıştıranların ne de oynayanların maddi bir beklentisi olmazdı. Tek amaçları memleket sevdası ve ilçesini en iyi şekilde temsil etmekti. Halkımız ve esnafımızın destekleri ile maçlara gidilirdi. Öyle sporcu abilerimiz vardı ki (bunların isimlerini daha sonra yazacağım) şimdi olsa bir çoğu profesyonel olarak bu işi yaparlardı. Ben de bu takımda 1986-1987 yıllarında oynamaya başladım. O zaman yönetimde olan, herkeste olduğu gibi bende de büyük emekleri olan Rahmetli Enver GÖKŞENOĞLU ile Rahmetli Teyfik PEKER abilerimi rahmet ve minnetle anıyorum. Mekânınız cennet olsun. Yine Türkoğlu gençliğine büyük emeği olan ve benim de ilk Hocam olan Ahmet ERGÜL Hocama teşekkür ediyorum. İyi ki bizim gençliğimizde sizler varmışsınız.
Devletinin varlığını, milletin yaşaması ve güçlü olmasına isteyen imkân sahibi olanlara; Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye söylediği “Ey oğul insanı yaşat ki, devlet yaşasın. ”sözünü bir daha düşünmeleri dileğiyle.
24.01.2020 Saat: 02.13. Hanifi KALKAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.