BAŞKAN KAPLAN; ÇİLEK NAZLI BİR GELİN GİBİDİR

721

Herkesin severek tükettiği çileğin nasıl üretildiğini Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan’dan dinledik, hiç duymadığınız bilgiler yazımızda.

Herkesim insan tarafından çok sevilen ve hem sofralık hemde reçellik olarak tüketilen çilek soframıza gelene kadar büyük emekler harcanıyor. Türkoğlu ilçesinde Çakıroğlu ve Kaledibi mahallelerinde üretilen ve her kesimin severek tükettiği ve tercih ettiği çileklerle ilgili Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan’dan bilgiler aldık.

Çilek; Su, Toprak ve Hava Kirliliğinden Uzakta Üretiliyor

Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan; “İlçemizin birçok mahallesinde çilek üretimi yapılmakla birlikte Çakıroğlu ve Kaledibi mahallemizde yoğun olarak üretilmektedir. Bu nedenle de birliğimizin merkezi Çakıroğlu Mahallesindedir. Bölgemizde üretilen çileklerimiz tüketicileri tarafından çok sevilmektedir. Çünkü çileklerimiz doğal ortamda açık arazide üretilmektedir. Çakıroğlu ve Kaledibi mahalleleri denizden bin metrenin üzerinde bulunan yükseklikleri, dağlarla çevrili olması yoğu yağış alması gibi nedenlerle Akdeniz bölgesinde  Karadeniz iklimi göstermektedir. Su, hava, toprak gibi her türlü kirlilikten uzakta üretilmektedir.

Ekim Zahmetli ve Maliyetlidir 

Çileğin üretilmesi birkaç farklı aşamadan oluşuyor. İlk aşama çileğin üretiminin yapılacağı yerin hazırlanmasıdır. Bu aşamada ilk olarak toprağın analizi yapılır. Akabinde toprağın ihtiyaçları belirlenerek gerekli çalışmalar yapılır. Diğer bitkiler gibi bir defa tarlanın sürülüp işlenmesi ile yetinilmiyor.Tarlanın en az üç defa farklı çaplarda  pulluk ve kültevatör ile işlenmesi gerekir. Daha sonra tarlanın çilek ekimi için   çilek tarhlarının hazırlanması, damla sisteminin yapılması, malç (sırt naylonu) sisteminin yapılması gibi zahmetli ve maliyetli işlemler yapılır.   ”

Çilek Bitkisi Nazlı Bir Gelin Gibi İlgi İstiyor 

Ekim hazırlıklarının tamamlanmasıyla birlikte özel olarak hazırlanmış gerekli ilaçlamaları ve kontrolleri yapılmış çilek fideleri toprakla buluşturulur. Ekim işlemi ile birlikte çilek fidesini ihtiyacı sulama, bakım işlemleri günlük olarak yapılır. Köklerinin gelişmesi için gerektiğinde çoğalma kılavuzları, çiçek ve yaprakları kesilir ve düzenlenir.

Çileğin gelişimini tamamlamasıyla birlikte açan çiçeklerin meyve oluşumuna ilişkin çalışmalar devam ettirilir. Bu dönemde meyve kalitesinin artırılmasıyla ilgili güneş görmesi için yaprak kesimi, çoğalma kılavuzlarının kesilmesi gibi  kesilerek kontrol altına alınması gibi işlemler aksatılmadan yapılır.

Çilek meyvelerinin olgunlaşmasıyla birlikte çileğin toplanması, paketlenmesi, taşınması ve tüketiciye ulaştırılması işlemleri büyük bir dikkatle yapılmaktadır. Çünkü çilek meyvesi çok hassastır.

İtinalı bir şekilde toplanan çilekler mümkün olduğunca az aracı ile tüketiciye ulaştırılmaktadır. Çileğin üretiminde harcanan bütün emekleri düşününce Çilek, nazlı bir gelin gibi ilgi bekler, ilgi gösterilmezse hemen küser ve istenen verimi kesinlikle alamazsınız. ” ifadelerine yer verdi.

Verdiği bilgiler için Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan’a çok teşekkür ediyoruz. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler Başkan Hüseyin Kaplan’a +90 538 852 16 52 numaralı telefondan ulaşabilirler.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.